Obecní výlet - 11. května 2013

Na tradiční obecní výlet se letos odjíždí 11. května ve 4 hodiny ráno z Bystřice.

Obecní výlet - 11. května 2013

Vyrážíme směrem Horní Jeseník, kde jsme objednaní na prohlídku přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně, která se v roce 2005 zařadila mezi 7 největších divů republiky. Trochu prší, ale to nám náladu nekazí. Exkurze s průvodcem vede chodbami v podzemí, kde je příjemné teplo a zajímavé vyprávění.

Následuje vyjížďka k horní nádrži, kde ale fouká a je mlha. Sjíždíme tedy autobusem zpět a pokračujeme do Velkých Losin, kde si skupinky zajdou na oběd a pak navštívíme výrobnu ručního papíru. Nakoupíme zde i dárečky a ještě ve Velkých Losinách zůstáváme, čeká nás renesanční zámek stejného jména. Místo je proslulé čarodějnickými procesy a jako by to měl zámek v duši, skoro všude je pošmourno a smutno. Někde je i nutno použít baterku, abychom viděli třeba detaily krásných velkých gobelínů.

Poslední povedená prohlídka se nachází v Rapotíně u Šumperka, v zemědělském skanzenu u pana Havlíčka. Stále mrholí, ale to moc nevnímáme, protože to, co skanzen poskytuje k nahlédnutí, to naprosto utlumí dění kolem. V ohromné stodole procházíme uličkami plnými nejrůznějších historických pokladů a žasneme. Staré kočárky, motorky, hudební nástroje, kolovrátky, na sloupech visí spousty hodin, kukaček, obrazů, dále pohřební vozy, kamna, plyšáci. K nevíře! Mezitím běhá jak skřítek z pohádky majitel a dokáže o každém kousku povyprávět. Očividně své poklady miluje a nic neprodá. Občas prý něco zapůjčí k filmování do televize. A venku? Stejný údiv. Stará ruchadla, zemědělské stroje, auta, dokonce i tank. Zejména ti starší účastníci se nemohou vynadívat a nostalgicky vzpomínají.

Dámy tedy trochu komentují ten nepořádek, ale na druhou stranu, pan Havlíček v tom má svůj řád. Ke skanzenu rovněž patří malý útulek pro zvířátka s pohnutým osudem, takže taková malá záchranná stanice. Jsou tu opičky, holuby, labutě, koně, ovce, kozy a velbloud.Je večer, zážitků dostatek, odjíždíme z Rapotína s úsměvem na rtech do nedalekých Vikýřovic na večeři. Bylo o čem povídat, takže čekání na jídlo rychle uteklo a plni dojmů můžeme jet domů. Chvilka spánku a o půlnoci jsme díky zkušené jízdě řidiče J. Balcara v pořádku dorazili do Bystřice.

Za nápaditý výběr programu na dnešní den děkujeme p. Mackovi. Opět se potvrdilo, že výjezdy za krásami naší země jsou, ať už prší, nebo svítí slunce, vždy plné nových zážitků a dojmů.Výlet splnil svůj účel. Poznat nepoznané a odpočinout si od všedních starostí v kruhu svých přátel a sousedů.

Mistrovství ČR v požárním útoku

?Jedeme na republiku!?

Naši dobrovolní hasiči historicky poprvé postoupili na Mistrovství ČR v požárním útoku.

• v Bystřici na hřišti

Rodinný den v Bystřici

od 9 hod.

Memoriál Martina Patky v malé kopané

od 12 hod.

dětský den - skákací hrady, dětské hry, malování na obličej

• v Bystřici na hřišti
Divadelní komedie

Divadelní komedie

po dlouhé době máme pro Vás krásnou zprávu. Díky dobré epidemiologické situaci si Vás dovolujeme pozvat na první kulturní akci v Bystřici a to divadelní komedii „Šest v tom“, která se uskuteční na hřišti 26. června od 19 hodin. Vstupné 150 Kč, občerstvení zajištěno. Podmínky pro vstup budou dle aktuálního nařízení vlády, antigenní test bude možný před vstupem na hřiště. Tak si vezměte deku, teplé oblečení a s dobrou náladou náladou se přijďte po dlouhé době pobavit.

Velikonoce

Krásné velikonoční pondělí? Jelikož ani letos nemůžou koledníci vyjít na koledu, tak nám tu opět běhal velikonoční zajíček s plnou nůší dobrot pro všechny děti v Bystřici. Koledu opět zanechal na plotě či u dveří domu. Tak ať aspoň z části nahradí to co se nemůže. No a na závěr? I když v Bystřici se i nesplnitelné věci plní a vznikají různé akce a tradice, tak si z celého ❤️ přeji, aby z těchto velikonoc tradice nevznikla a vrátili jsme se k “obyčejným” krásným svátkům jara.?