Obecní a hasičský výlet - 14.května 2011

Každoroční obecní výlet pořádaný ve spolupráci s hasiči je už tradicí. Tento rok se konal v sobotu 14. května 2011 a plný autobus vyjížděl z Bystřice už ve čtyři hodiny ráno.

Obecní a hasičský výlet - 14.května 2011

Pan Macek vymyslel název Lázeňský okruh a tak jsme se na celý den mohli vžít do života lázeňských hostů. Ráno se začínalo v Karlových Varech, ochutnávali jsme studené i horké prameny a poslouchali všudypřítomnou ruštinu. Dalším programem byla prohlídka hradu Loket a návštěva rezervace SOOS. Loket střežil české území již ve 13. stol. Karel IV. ho zařadil mezi sídla, která nesmějí být české koruně nikdy zcizena. Mají tu nejstarší známý meteorit na světě. Část hradu sloužila jako vězení, je tu několik pater studených kobek. Za zmínku stojí i sbírka porcelánu a obřadní síň.

V rezervaci procházíme po podlážkové naučné stezce mezi rašeliništi. Je to vlastně dno vyschlého jezera, které mělo slanou vodu. Proto zde vyvěrá spousta pramenů v tzv. bahenních sopkách. Měsíční krajina je pokryta žlutou a bílou vrstvou vysrážených minerálních solí. V rezervaci žije řada chráněných živočichů a slanomilných rostlin.

Pokračujeme do 6 km vzdálených Františkových lázní, kde se většina posilnila obědem a pak se šel hladit Frantík. Po zmrzlině a kávě nás náš řidič odvezl na poslední lázeňskou lahůdku a to do Mariánských lázní. Tady u fontány ladíme hromadné foto. Program tu je pestrý a bylo na co se dívat. Krásné dámy v dobových kostýmech doplňovaly kolorit lázeňské atmosféry a většina z nás postupně přiznala, že se nám tu líbilo nejvíc. Barevným parkem kolonády jsme došli k autobusu a vydáváme se do Bečova nad Teplou. Na místním zámku si chceme prohlédnout relikviář Sv. Maura, který byl zrestaurován v roce 2002. Je dokladem románského zlatnictví mimořádné výtvarné i řemeslné kvality. Podle některých zdrojů druhá nejcennější památka v Česku hned po korunovačních klenotech. Do trezorové místnosti se dostáváme s potížemi, byla uzavřená, ostraha zřejmě měla chuť na kávu, ale stálo za to počkat.  Začalo pršet, ale to už nám nevadilo.

V Blšanech v motorestu hromadně večeře a po 22hod. se účastníci zájezdu vydávají na cestu k domovu. Pan Macek nás pochválil za vzorné chování, díky kterému se bohatý program v časovém limitu stihl a musíme poděkovat i řidiči panu Balcarovi, který nás celý den bezpečně přepravoval z místa na místo, přitom ještě stačil zájemcům doplňovat tekutiny dobrým mokem.

Těšíme se na příští výlet a doufáme, že náš organizátor zase vymyslí takový zajímavý a nápaditý plán cesty. Jen autobus asi bude muset firma Balcar zajistit větší, protože odezva a nadšení pro tuto akci stále roste.

Prohledněte si celou fotogalerii zde.

Novinky z hasičů a volného času