Lékařská přednáška - 14. února 2014

Na sále Bystřické Hospody se konala v pátek 14.2.2014 lékařská přednáška o první pomoci.

Lékařská přednáška - 14. února 2014

Odborníci na slovo vzatí nám nejprve vysvětlili, jak to vlastně v zákulisí integrovaného záchranného systému Královéhradeckého kraje funguje, vozový park, dispečeři a zkušení operátoři, něco jsme se dozvěděli i o základně vrtulníku v Hradci a vybavení v něm.

V Jičíně jezdí posádky RZP (rychlé záchranné pomoci ) dvoučlenné, mají dodávku a jedno menší auto, které vozí lékaře. Slouží 24 hodin. Jedna sanita je k dispozici jako náhradní, když jsou všichni vyjetí v terénu, nebo pomáhá při transportech z nemocnice do nemocnice. Ta však slouží jen přes den.Bylo nám řečeno, že vlastně první pomoc už začíná tím, že při události, kdy je potřeba záchranky, voláme číslo 155.

Postupně nám byla vysvětlena první pomoc při zástavě srdce, krvácení, mdlobách i kolapsech,bodnutí hmyzem, kdy mohou nastat alergické reakce (tady je nejdůležitější dostat pacienta co nejdříve do rukou záchranářů, protože sami toho moc nezmůžeme ), nebo první pomoc diabetikům. Povídání všechny zaujalo, ať už starší občany, maminky s dětmi, anebo i paní učitelky ze školky.

Odborné vyprávění se střídalo s dotazy a tak se nám přednáška trochu protáhla, to ale nikomu nevadilo. Bezmála čtyřicítka lidí se i při tak dá se říci závažném tématu bavila a určitě to bylo přínosem do života. Co víme a známe ze školy, jsme alespoň oprášili a připomněli.Záchranáři nás přesvědčili, že vlastně na tom poskytnout první pomoc nic těžkého není, jen se hlavně nebát, první pomoc poskytnout a pak už vše nechat na profesionálech. Jim se to povídá, máme trochu jiný názor jako laici, ale to nic nemění na tom, že jsme si to oživili a třeba se to někdy bude hodit, ale rozhodně po tom netoužíme a doufáme, že zůstane jen u teorie. Tak zdraví zdar a všichni na sebe dávejte pozor, ať mají chlapi a lékaři víc volna !!

Novinky z Obce

Mistrovství ČR v požárním útoku

?Jedeme na republiku!?

Naši dobrovolní hasiči historicky poprvé postoupili na Mistrovství ČR v požárním útoku.

Předání finančního daru obci Hrušky

Vážení občané obce Bystřice, opět jsme ukázali, že máme srdce na dlani a dokážeme pomoci lidem, které postihla velká hrůza. 100 000,- Kč od obce s 350 občany je neuvěřitelné!!! Dnes jsme peníze osobně předali na obecním úřadě v Hruškách. Paní starostka s panem místostarostou velice děkují a všechny Vás moc pozdravují. Na všech je vidět velká únava a vyčerpání, obecní úřad se proměnil v krizové centrum, část obce je zcela zničena, všude těžká technika, vojáci, hasiči, policie, pracující a vyčerpaní obyvatelé a obrovské hromady suti za obcí. Všichni jsme jen těžko zadržovali slzy v očích už při příjezdu do obce, kterou lemovalo pár úplně holých stromů bez listů i kůry. Ale při kouknutí na nástěnku v kanceláři OÚ, kde byl počet domů určených k demolici přepsán z 58 na 60 už jsme slzy nezadrželi. Byl to smutný zážitek na který nikdy nezapomeneme. Z celého❤️ jsme popřáli mnoho sil a psychické síly ke zvládnutí celé této hrozné situace. A vám všem velice děkuji za pomoc, která má smysl. Opět jste mě utvrdili, že jste báječní a že je mi ctí býti v obci Bystřice starostkou. Děkuji moooc. Martina Sálová Vlková

• v Bystřici na hřišti

Rodinný den v Bystřici

od 9 hod.

Memoriál Martina Patky v malé kopané

od 12 hod.

dětský den - skákací hrady, dětské hry, malování na obličej

Pomoc obci Hrušky

obec Bystřice přijímá finanční podporu pro obec Hrušky, která byla nejvíce zasažena živelnou pohromou. Hotovost můžete přinést ve středu na obecní úřad v úřední hodiny nebo kdykoliv paní Dovolové. Vybrané peníze budou předány panu starostovi obce, který částku rozdělí zasaženým obyvatelům. Děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který pomůže v této nelehké situaci.

• sraz na hřišti
Úklid obce