Lékařská přednáška - 14. února 2014

Na sále Bystřické Hospody se konala v pátek 14.2.2014 lékařská přednáška o první pomoci.

Lékařská přednáška - 14. února 2014

Odborníci na slovo vzatí nám nejprve vysvětlili, jak to vlastně v zákulisí integrovaného záchranného systému Královéhradeckého kraje funguje, vozový park, dispečeři a zkušení operátoři, něco jsme se dozvěděli i o základně vrtulníku v Hradci a vybavení v něm.

V Jičíně jezdí posádky RZP (rychlé záchranné pomoci ) dvoučlenné, mají dodávku a jedno menší auto, které vozí lékaře. Slouží 24 hodin. Jedna sanita je k dispozici jako náhradní, když jsou všichni vyjetí v terénu, nebo pomáhá při transportech z nemocnice do nemocnice. Ta však slouží jen přes den.Bylo nám řečeno, že vlastně první pomoc už začíná tím, že při události, kdy je potřeba záchranky, voláme číslo 155.

Postupně nám byla vysvětlena první pomoc při zástavě srdce, krvácení, mdlobách i kolapsech,bodnutí hmyzem, kdy mohou nastat alergické reakce (tady je nejdůležitější dostat pacienta co nejdříve do rukou záchranářů, protože sami toho moc nezmůžeme ), nebo první pomoc diabetikům. Povídání všechny zaujalo, ať už starší občany, maminky s dětmi, anebo i paní učitelky ze školky.

Odborné vyprávění se střídalo s dotazy a tak se nám přednáška trochu protáhla, to ale nikomu nevadilo. Bezmála čtyřicítka lidí se i při tak dá se říci závažném tématu bavila a určitě to bylo přínosem do života. Co víme a známe ze školy, jsme alespoň oprášili a připomněli.Záchranáři nás přesvědčili, že vlastně na tom poskytnout první pomoc nic těžkého není, jen se hlavně nebát, první pomoc poskytnout a pak už vše nechat na profesionálech. Jim se to povídá, máme trochu jiný názor jako laici, ale to nic nemění na tom, že jsme si to oživili a třeba se to někdy bude hodit, ale rozhodně po tom netoužíme a doufáme, že zůstane jen u teorie. Tak zdraví zdar a všichni na sebe dávejte pozor, ať mají chlapi a lékaři víc volna !!

Novinky z Obce

Platba brambor 2024

Zpráva od společnosti Agro Bystřice a.s. ohledně platby brambor pro rok 2024.

Kuželna

Nová a moderní bystřická kuželna se nachází v centru obce vedle obecního úřadu č.p. 111.

Kuželna přímo navazuje na obecní hospodu. Zájemcům je k dispozici dvoudráha.

Otevírací doba bystřického Coopu

Vzhledem ke změně vedoucí naší bystřické prodejny Coop došlo i k menší úpravě otevírací doby prodejny??